PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

Jesteś w dziale: Strona główna / Wiadomości / Archiwum

08-03-2012 12:28

Kredyt hipoteczny a BIK

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, został powołany w 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich. Celem tej instytucji jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie bankom informacji o zaciąganych kredytach.

Nie jest to „czarna lista”, lecz narzędzie do monitorowania sposobu obsługi bieżących oraz już spłaconych zobowiązań. Każdy kredytobiorca ma raz na 6 miesięcy możliwość bezpłatnego sprawdzenia swoich danych przechowywanych w Biurze.

Banki zaciągają informacje z bazy BIK, również podczas wstępnych procedur weryfikacji wniosków o kredyt hipoteczny. Oprócz tak zwanej zdolności kredytowej, badana jest także historia kredytowa Wnioskodawcy.

Masz pytania? Nie bój się zapytać! Skontaktuj się z naszym doradcą!
Warto podkreślić, że dobra opinia BIK jest atutem w rozmowach z bankiem oraz zwiększa prawdopodobieństwo otrzymania kredytu.

Niepożądana historia kredytowa to między innymi: windykacje, opóźnienia powyżej 180 dni w spłatach już zamkniętych kredytów bądź aktualnie niespłacone terminowo raty (dotyczy to także kredytów poręczonych). Czy zatem negatywny wynik raportu BIK całkowicie przekreśla szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego? Niekoniecznie. Obecnie funkcjonują już banki, specjalizujące się w obsłudze klientów z gorszą historią kredytową. Tomasz Pizur z serwisu Hipotekaplus.pl mówi, że „Istnieje możliwość uzyskania zgody na udzielenie kredytu, pomimo np. opóźnień w spłatach. Zwykle wiąże się to jednak z wyższymi kosztami. Banki podnoszą bowiem oprocentowanie ze względu na zwiększone ryzyko. Oczywiście w sytuacji, gdy opóźnienie dotyczy niewielkiej kwoty, można się starać o otrzymanie kredytu na standardowych warunkach”.

Negatywna opinia BIK czasem jest też efektem błędnego wprowadzenia danych. Pracownik banku może pomyłkowo wysłać nieprawidłową informację do bazy. Warto więc wcześniej samodzielnie sprawdzić swój status w BIK. Można to zrobić osobiście w warszawskim Biurze, listownie albo przez Internet. Banki zwykle przyjmują wyjaśnienia, a następnie (jeśli spełniona zostaje reszta warunków) udzielają kredytu. Pomyłkowe informacje mogą być usunięte tylko na pisemny wniosek banku, który pierwotnie udzielał pożyczki. Zasada ta dotyczy także poprawiania danych.

Ponadto banki, co jest korzyścią dla Wnioskodawcy, różnie sprawdzają historię kredytową. Mimo, że BIK ma obowiązek przechowywać informacje o spłacie kredytów przez czas trwania ich umowy oraz do 5 lat po jej wygaśnięciu, to dla niektórych banków ważny jest okres tylko 3 lat wstecz. Są i takie, które biorą pod uwagę 2 lata bądź nawet mniej. Poza tym dla wielu banków istotna jest tylko historia spłacania kredytów hipotecznych, a nie wszystkich zobowiązań kredytowych. Powyższe informacje mogą wpływać na wybór banku lub czasu składania wniosku o kredyt hipoteczny.

Jak wynika z powyższej analizy, rezygnacja z kredytu lub czasowe odłożenie tej decyzji, nie zawsze jest potrzebne.

Hipotekaplus.pl

NAJLEPSZE KREDYTY HIPOTECZNE


Bank Rata Prowizja Oprocentowanie Zamów






ZOBACZ TAKŻE


Czy wiek kredytobiorcy ma znaczenie w uzyskiwaniu kredytu?

Banki określają wiek kredytobiorcy do którego kredyt musi zostać całkowicie spłacony.

Co z kredytem hipotecznym w razie rozwodu?

Badania naukowe wykazują, że rozwód jest jedną z najbardziej stresujących rzeczy w życiu człowieka, znacznie bardziej obciążającą psychicznie niż ciężka choroba czy dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

Kiedy sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny - most do płynności finansowej

FORMULARZ KONTAKTOWY

Imię i nazwisko:

Telefon:

Miejscowość:

DORADZAMY BEZPŁATNIE W CAŁEJ POLSCE

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na zasadach określonych w regulaminie.

REKLAMA

Porównywarka kredytów

Porównywarka kredytów

Sprawdź dokładne raty kredytów w czołowych bankach.

Zdolność kredytowa

Oblicz zdolność kredytową

Oblicz szacunkowo jaki dochód będzie wymagany przez banki przy wskazanej kwocie kredytu.

Jakie dokumenty?

Jakie dokumenty

Zobacz jakie dokumenty będą wymagały banki od Ciebie przy składaniu wniosku o kredyt.

Kalkulator opłat notarialnych

Opłaty notarialne

Kalkulator opłat związanych z zakupem nieruchomości.

Kursy walut

SPREADY WALUTOWE

Zobacz codziennie aktualizowane spready czyli stosowane przez banki kursy przy wypłacie i spłacie kredytu.

Kredyty hipoteczne

© 2005-2017 Big Wave Media Sp. z o.o.